خودت را پیدا کن

همه چیز در وجود خود توست . فقط باید اجازه دهی به سطح شعور بیایند .

ویتامینهای روح ( 5 )

ویتامین چهارم ( T3 ) تفریح :

ما انسانها در اثر کار روزانه ، گرفتاریهای اقتصادی ، رقابتهای فشرده و دغدغه های گوناگون خسته میشو یم و اگر به نوعی رفع خستگی نکنیم فرسوده خواهیم شد ...


تفریح باطری انرژیهای جسمی و روحی ما را شارژ میکند . تعطیلی هفتگی و سالانه برای همین در نظر گرفته شده است . در اکثر کشورها تعطیلات آخر هفته معمولا دو روز است و همه برای آن برنامه ریزی میکنند و هرگز آن را به بطالت نمی گذرانند . بنابراین در اول هفته با شور و شوق لازم سرکار حاضر شده و راندمان کاری بالا میرود . در کشور ما متاسفانه تعطیلی مایه کسالت شده و اول هفته افراد نه تنها خستگیشان در نرفته ، بلکه با کسالت سر کار خود حاضر میشوند . مسلما علت اساسی افسردگی جامعه ، همین گرفتاریهای زیاد ، تفریحات کم و خستگی روحی است .

تفریح واقعا یک ویتامین است . بسیاری از افراد ، بخصوص مادران تفریح نمیکنند و آن را لازم نمی دانند . آنها آنقدر درگیر کار منزل هستند که دیگر خود را فراموش میکنند .

ارزان ترین تفریح که با ما به دنیا می آید خنده و شادی و شوخ طبعی است . برای این امر باید عوامل غم و غصه و برنامه های کسل کننده و غمگین را دور انداخته و بجای آنها اسباب شادی را فراهم کنیم .

تفریح دیگر میتواند رفت و آمد ، و دید و بازدید اقوام و دوستان باشد . البته به شرطی که از روی علاقه و از صمیم قلب باشد ، نه برای رفع تکلیف و خود نمایی .

تفریح یکی از ویتامینهای حیاتی روح است . از خنده گرفته تا رفتن به پارک و مسافرتهای کوتاه و کم هزینه و امثالهم تفریحاتی هستند که همه میتوانند انجام دهند . اگر خودتان حوصله ندارید ، حداقل به فکر فرزندانتان باشید که به شدت نیازمند این ویتامین هستند .

سعی کنید بر مبنای بودجه و فرهنگ خانوادگی تفریحات مناسبی انتخاب کرده و در طول سال برای انجام آنها برنامه ریزی کنید . اگر تفریح منحصر به ماه و فصل خاصی باشد اثر موقت خواهد داشت و نتیجه مطلوب نمیدهد . پس در تمام فصول برنامه تفریح داشته باشید تا روحیه خود و خانواده تان همیشه با وجود این ویتامین شاداب باشد .

+   مجید مهران ; ٤:٠٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir