خودت را پیدا کن

همه چیز در وجود خود توست . فقط باید اجازه دهی به سطح شعور بیایند .

ویتامینهای روح (6)

ویتامین پنجم (D) درک متقابل و فهم درست :

پنجمین ویتامین روح که از اختلافات ، مشاجرات ، ناراحتیها و افسردگیها تا حد قابل توجهی پیشگیری میکند فهم درست است که حضرت مولانا در حسرت آن فرمود :

مردم اندر حسرت فهم درست


فهم درست یعنی چه ؟

ما بیشتر وقایع را هرطور که بفهمیم یقین داریم که درست فهمیده ایم و به سبک و سلیقه و بر مبنای منافع خود به آن توجه میکنیم . بیشتر اختلافات از همین اصل نشات میگیرد . هرکس به نفع خویش و به رای خویش میفهمد .

اگر ما این قدرت را داشته باشیم که خود را در شرایط طرف مقابل قرار دهیم و از تعصب عقیده و خودخواهی دست برداریم بسیاری از سوء تفاهم ها و اختلافات حل خواهد شد .

خدایا مرا یاری کن تا پیش از آنکه درباره راه رفتن کسی قضاوت کنم ، قدری با کفشهای او راه بروم .

برخی روانشناسان ، عصر حاضر را عصر سوء تفاهم نامیده اند . همسرم مرا نمیفهمد ، فرزندم مرا نمیفهمد ، پدر و مادرم مرا نمیفهمند ، اطرافیان مرا نمیفهمند و ...

آیا یک بار به خود زحمت میدهیم دنیا را از دید همسر ، فرزندان ، والدین ، مدیر ، کارمند و سایر اطرافیان ببینیم ؟

اگر توانستید این کار را انجام دهید ، شما دارای درک بالایی هستید که باعث میشود دیگران هم نسبت به شما درک متقابلی داشته باشند و شمارا آنطور که هستید بفهمند .

وقتی خودتان را بجای کسی میگذارید و  کسی خودش را جای شما میگذارد ، در واقعا هردو همدیگر را به ویتامین درک متقابل دعوت کرده اید . بیایید از همین الان همسرتان ، فرزندتان ، معلمتان ، شاگردتان ، کارگرتان و همه اطرافیان را به صرف این ویتامین دعوت کنید . زیاد سخت نیست ، فقط کافیست بمدت چند روز در خانواده یا محل کار خود را بجای دیگران بگذارید . اگر روابطتان بهتر شد ، این آزمایش را با دیگران گسترش دهید .

نتیجه باور نکردنی است ، باور کنید .

+   مجید مهران ; ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir