به خلق خدمت کن

یکی از عناصر قواعد اخلاقی مجموعه جهان خدمت است. که برای به نتیجه رسیدن تکامل بشریت در عصر آتی وجود آن لازم خواهد بود .همچنان که ما رشد می کنیم در می یابیم که معیارهای رفتار قابل قبولمان طی گذران دوران کودکی و نوجوانی در زمان تکامل اجتماعی بشر ، دیگر مناسب نخواهد بود.

در واقع آنچه در سطح رفتاری فرد لازم می آید خدمت کردن است نه به دلیل اینکه ما را آدمهای خوبی بدانند بلکه برای اینکه بدون خدمت کردن هیچ کس امکان رشد را نمی یابد

یکی از فاکتورهای که باید همیشه در نظر داشت این است که باید خدمت را از نیکوکاری جدا نمود ، در واقع خدمت عملی سخاوتمندانه و کمک از یک فرد به فرد دیگر در موقعیتی برابر است در حالی که نیکوکاری بخشش از سوی کسی است که دارد بر کسی که ندارد.

در یک زندگی معقول نیکوکاری جای خود را به خدمت می دهد و در نتیجه یک رابطه دوجانبه ایجاد می شود و در این ارتباط ، هم دریافت و هم ایثار هر دو باهم صورت می گیرد در واقع ما در حال خدمت خودخواهی را نابود می کنیم  و تساوی خود را با دیگران برقرار می سازیم.

برخی از لوازم خدمت برای یک شخص :

1-      معرفت نفس: در مرحله اول ابتدا باید شخص توانایی ها و استعدادهای خود را بشناسد و قوای خود را در جهت خدمت به کار گیرد.

2-   درک : شخص باید به این درک برسد که هیچ کس نمی تواند ضرورت اساسی خدمت را در زندگی بشر انکار کند. و خدمت را به عنوان یک اصل برای زندگی بهتر بپذیرد.

3-   عشق : بدون عشق انجام هیچ کاری نتیجه مطلوب را نمی دهد. شخص خادم می بایست عشق به همدوستی همنوعی و خدمت به دیگران را در خود پرورش دهد و حس خودخواهی را در خود تا حد امکان کاهش دهد.

4-   اراده : داشتن اراده سالم بستگی به رشد و تکامل لازم در معرفت نفس یا حب نفس دارد. و نتیجه یک اراده آزاد انسانی خدمت به همنوع است.

/ 21 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عسل

سلام مرسی از اینکه به ما سر زدین . راستش زیاد با این حرفه تون موافق نیستم. فعلا [خداحافظ][گل][گل]

ارام

سلام ممنونم از حضورتون و لطفتون مطالب خوب و پر باری بود موفق باشید

خانم معلم

سلام اقا مجید از لطف شما بزرگوار نسبت به وبلاگم خیلی ممنونم من آدرس وب دومتون رو نداشتم اینجا جملات قصار دست به دست هم دادن و یه خونه ی زیبا ساختند براتون دنیای شادی و نشاط رو آرزو میکنم

فاطمه

آره قشنگترين حسا همين كمك كردنه حالا اكه كمكم نميكنيم حد اقل خوش رو خوش اخلاق باشيم [لبخند]

فرشته

سلام داداش مجید جون.مرسی که خبرم کردی بیام بلاگت.... واقعا مطالب مفید و قشنگی داشتییییییییییی

nadia.m

سلام مرسی از اینکه اومدی!!! وبلاگ زیبایی داری

ارام

سلام مطالب وبلاگت به نظر من خیلی خالب و اموزنده اومد ممنون از حضور سبزت در وبلاگم

Asal_Cheshm

باتشکر از حضور گرم شما من به روز هستم و منتظر نظرات خوب شما چرا هنوز ننوشته اید؟

fattaneh

سلام. حرفاتون رو کاملا قبول دارم.. [دست]ادم وقتی به یکی کمک می کنه از خودش احساس رضایت میکنه، و پیش خودش شرمنده نیست از اینکه می تونست کاری بکنه ولی نکرده(البته بدون منت!!! و با روی خوش و گشاده و از ته دل) به نظر من که خیلی لذت بخشه...[گل]